Neden Web Tasarım ve Yazılım?

Web Sitesinin Önemi

İnternetin hayatımıza her geçen gün daha fazla yerleşmesi ile firmaların da kendilerini göstermesi ayrı bir önem aldı. Çünkü internet üzerinden istediğimiz kelimeyi aradığımızda karşımıza onlarca, yüzlerce hatta kimi zaman binlerce web sitesi çıkıyor. Bazıları aradığımız konu ile ilgili olurken bazılarını da ya konunun dışında olduğundan ya da tasarımı göze hitap etmediğinden hemen kapatıyoruz. Bazen de tasarımı, yapısı hoşumuza gittiği için, gözümüze zevkli geldiği için, aradığımız konuyu kısa süreliğine bekletip bu siteyi kurcalıyoruz.

 

Ziyaretçinin Sitede Vakit Geçirmesi Ne Anlama Gelir?

 

En önemlisi "ziyaretçinizin dikkatini çekmişsiniz" demektir. Firmanız hakkında bilgileri okuyor olabilir, yaptığınız işleri inceliyor olabilir, referanslarınız dikkatini çekmiş olabilir, varsa ürünlerinizi inceliyor olabilir, kısacası ziyaretçiniz sizinle ilgilendiğidir.

Arkaplanda ise SEO dediğimiz yani arama motoru optimizasyonu, biraz daha açarsak en çok bilinen arama motoru olan Google bunu gözardı etmiyor. Google gözünde değeriniz artıyor.

 

Web Sitesi Tasarlatırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, web sitesinin tasarımı çok önemlidir. Hem göze hitap etmelidir hem de sektörüne uygun olmalıdır. Eğer kurumsal kimliğiniz ya da en azından logonuz varsa, kullanılacak renkler ve dinamizm logonuza uygun tasarlanmalıdır. Asla ve asla hazır tema kullanılmamalıdır. Eğer kopya kod kullanırsanız belki müşterileriniz bunu farkedemez ancak Google asla gözden kaçırmaz ve sizi daha geri sayfalara atar veya ilk sayfalarda çıkmanıza müsade etmez.

 

Hazır Tema Nedir?

Hazır tema internet üzerinden ücretsiz ya da uygun ücretle indirilen sitelerdir. Bunlara WordPress denilen sistem de dahildir. WordPress açık kaynak kodlu yazılım ile yapılmış, eklentilerin desteği ile oluşturulan, neredeyse yazılım bilgisi olmadan oluşturulan hazır sitelerdir. Üstelik WordPress yapısının açık kaynak olmasından dolayı sql injection ile verilerinize çok rahatlıkla ulaşıp sessizce müşterilerinizin bilgilerini alabilir ya da bir gün bir bakmışsınız ki siteniz yerinde bile olmayabilir. Eğer kurumsallığınıza önem veriyorsanız çalışacağınız firmanın referanslarına bakmalısınız. Gerekirse referanslarındaki firmalar ile görüşmelisiniz.