SEO&SEM NEDİR?

Öncelikle SEM ile SEO birbirinden çok farklı şeyler olmasına rağmen amaçları aynıdır. Google de ilk sırada çıkmak.

İnternet, pazarlama, internet üzerinden pazarlama ya da internetten para kazanma konularını SEO ve SEM başlıkları altında toplayabiliriz. Kısaltılmış her iki kelime de İngilizce kökenlidir. SEO (Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu SEM, (Search Engine Marketing) arama motoru pazarlamacılığıdır.

 

SEO NEDİR?

SEO, arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

 

NE AMAÇLAR?

SEO(Search Engine Optimization)’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

 

NE İÇİN KULLANILIR?

Eğer bir web siteniz varsa ve gelir kazanmayı düşünüyorsanız mutlaka sitenizin tanıtımını yapmanız yani kullanıcılara ulaşmanız gerekir. 

 

SEO; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Siz ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin, siteden çok daha kötü içeriği olan web siteleri, arama sonuçlarında sizi geçebilir. İster yeni kurulan bir firma olun isterseniz bir e-ticaret devi, düzenli SEO çalışmanız için mutlaka SEO danışmanlığı hizmeti almalısınız. Reklam bütçelerinizin çok altında bedeller ile dönüşüm oranlarınızı maksimize edebilir, internet dünyasındaki kalıcılığınızı perçinlemiş olursunuz. Unutmayın ki, organik sonuçlardan gelen müşteriler, hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı tahmin edemeyeceğiniz kadar arttıracaktır.

 

SEM NEDİR?

SEM yani arama motoru pazarlamacılığı, parasını vererek arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmak diyebiliriz.

SEM için ayıracağınız yatırıma göre hedef kitleniz artabilir ya da sadece istediğiniz kitleye odaklanabilir. Uygun fiyatlara ve aracısız olarak reklamını yayınlanır. SEM, sonuçlarını hemen görebileceğiniz ve meyvelerini beklemeden toplayabileceğiniz bir pazarlama stratejisidir.

 

NE AMAÇLAR?

Search Engine Marketing‘de ana amaç arama sonuçlarında en üst sıralarda çıkmaktır.

SEM ile yeni kitlelere ulaşmanızı  ve reklamcılık ağınızı hedeflemenize yardım edebilir. Bunun yanında reklamlarınızı istediğiniz coğrafi konuma göre ayarlayabilirsiniz, yani sadece İstanbul’da iş yapmak istiyorsanız hedef bölgenizi İstanbul hatta İstanbul semtlerine göre ayarlayabilirsiniz.

 

SEM NASIL İŞLER?

Google üzerinden sem pazarlaması yapılıyor. Google bunun için Adwords diye oluşum başlatmış, ve kazancının büyük bölümünü buradan sağlıyor. Ve bu kazanç karşılığında web sitenizi yukarıdaki gibi, reklam, sponsor vs. olaylarla ilk sayfaya çıkarıyor.

Genelde  tıklama başına ödeme sistemine göre fiyatlandırılmaktadır.  Yani aramayı yapan kişi reklama tıkladığında sizin parasını peşin olarak ödediğiniz bütçenizden gerekli ödeme anında düşülür. Birde gösterim başına göre olan seçenek var, bu seçenekte de reklamınız Google sayfasında göründüğü anda yine bütçenizden gerekli tutar kesilir. İkisinden birini seçmekte özgürsünüz…

 

Kısaca SEM, SEO gibi uzun vadeli liderlikten çok, geçici ve hızlı olarak  pazarlama çalışmaları yapmak ve  ziyaretçi sayısına bağlı olarak  satışları arttırmaktır.

İnternetten para kazanmak istiyor ve pazarlama girişimlerinizi internetten de yürütmek istiyorsanız, web siteniz için SEO ve SEM çalışmalarını mutlaka yapın. İkisi birlikte yürütüldüğünde müşteri portföyünüzün ne kadar genişlediğini ve işinizi ne kadar büyüttüğünüzü görebilirsiniz. Özetle eğer bir web siteniz var ve SEO çalışması yaptırmıyorsanız, inanın çok şey kaybediyorsunuz.