Logo Tasarımının 6 Kuralı

1.Özgünlük
Bir tasarımın en önemli özelliklerinden biri özgün olmasıdır. Tasarımcı logoyu tasarlarken mümkün olduğunca özgün olmaya çalışır. Logonun özgün bir tasarım olması akılda kalıcılığını da arttıracaktır.

2.Renk Kullanımı
Doğru renk kullanımı logonun ilgili olduğu sektörü anlatmakta çok önemlidir. Kullanılan renklerin uyumu ve logonun her türlü zemin üzerinde netlikle görülebilmesi tasarımcının ilgilenmesi gereken konular arasındadır. Logoda kullanılacak renk sayısının fazlalığı logoyu karmaşık ve anlaşılmaz bir hale getirecektir. Bir logo tasarlarken sadece güzel görünmesi değil bir uyum içerisinde olması gerekir.

3.Yazı Stili
Logo bir şirketin yüzüdür ve ilk dikkat çeken yazı karakteridir. Herkes tarafından Logonuzun anlaşılabilmesi ve okunabilmesi bu yüzden çok önemlidir. Seçilecek ya da oluşturulacak yazı stili herkese hitap etmelidir. Markanın ismi kolaylıkla okunabilmelidir.

4.Sektörel Uyumluluk
Tasarlanan logo ilk bakışta hangi sektöre ait olduğunu belli etmelidir. Bu noktada, tasarımda kullanılan renkler bize önemli bir yol gösterir. Aynı sektördeki diğer firmaların logolarıyla benzer renklerin kullanılması özgünlüğünü etkilemez aksine sektörel bir bilgi verir.

5.Sadelik
Günümüz markalarının logolarında en çok önem verdikleri başlıklardan biridir. Logoda sadelik, anlaşılabilirliğini arttırır ve daha az detay daha fazla akılda kalır.

6.Akılda Kalıcılık
Bir markanın en önemli kurallarından biridir. Bir tasarımcının da bir logo tasarlarken düşünmesi gereken şeylerin başında gelir. Logo ne kadar akılda kalıcı ise o kadar başarılıdır.